Balia i wanna ogrodowa, jak utrzymać czystą wodę?
Balia i wanna ogrodowa, jak utrzymać czystą wodę?

Do utrzymania odpowiedniej jakości wody w balii i wannie ogrodowej potrzebne jest stosowanie chemii basenowej oraz filtrowanie wody. Aby utrzymać czystą wodę, należy wykonać kilka podstawowych czynności:

Utrzymywanie odpowiedniego pH

Optymalny poziom pH w balii wynosi między 7,2 a 7,8. Wartość pH 7 oznacza neutralność, wartości poniżej 7 oznaczają kwasowość, a wartości powyżej 7 oznaczają zasadowość.

Poziom pH ma duży wpływ na skuteczność działania innych środków chemicznych, takich jak chlor czy aktywny tlen. Jeśli pH jest zbyt niskie (poniżej 7,2), chlor może działać zbyt agresywnie, co może prowadzić do podrażnień skóry i oczu. Jeśli pH jest zbyt wysokie (powyżej 7,8), chlor może działać mniej skutecznie, co może prowadzić do powstawania alg i bakterii.

Dlatego ważne jest regularne testowanie pH wody w balii i wannie ogrodowej, a następnie dostosowanie poziomu pH, jeśli jest to konieczne. Można to zrobić za pomocą specjalnych testów pH.

Dezynfekcja

Dezynfekcja chlorowa to jeden z najczęściej stosowanych sposobów dezynfekcji. Chlor jest stosowany jako środek dezynfekcyjny, ponieważ skutecznie niszczy bakterie, wirusy i grzyby, które mogą powodować choroby i infekcje. Odpowiedni poziom stężenia chloru powinien mieścić się w zakresie od 0,3 do 1,2 mg/l.

Dezynfekcja aktywnym tlenem (tlenek wodoru) to alternatywny środek do dezynfekcji wody w balii i wannie ogrodowej, który jest coraz bardziej popularny ze względu na swoje korzyści dla zdrowia i środowiska. Aktywny tlen działa podobnie jak chlor, niszcząc bakterie, wirusy i glony, ale jest bardziej przyjazny dla skóry i oczu.

Chemię basenową należy dozować do filtra i koniecznie włączyć pompę obiegową. Po dodaniu chemii basenowej do balii i wanny ogrodowej należy odczekać kilka godzin, zanim będzie można skorzystać.

Przypominamy, że chlor i aktywny tlen są substancjami chemicznymi i należy ich używać z ostrożnością. Należy zawsze przestrzegać instrukcji na opakowaniu i zachować ostrożność podczas ich stosowania.

Filtracja

Filtracja pełni bardzo ważną funkcję w utrzymaniu czystości wody w balii i wannie ogrodowej. Głównym celem filtracji jest usuwanie zanieczyszczeń z wody, takich jak liście, włosy, pył, bakterie, wirusy i inne drobne cząstki, które mogą wpłynąć na jakość wody i zdrowie użytkowników basenu.

Filtracja zapobiega rozwojowi glonów, bakterii i innych organizmów, które mogą powodować choroby i infekcje. Pozwala również utrzymać wodę w balii i wannie krystalicznie czystą i przejrzystą, co jest bardzo ważne dla estetyki i wizualnej atrakcyjności.

Bez właściwej filtracji woda może stać się brudna, mętna i niezdrowa dla użytkowników. Dlatego regularne czyszczenie filtra i monitorowanie jego wydajności jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu korzystania z balii i wanny ogrodowej.

Scroll to Top